مسیر صفحه
صدور مجوز تاسیس شرکت‌های خارجی در حداقل زمان

 صدور مجوز تاسیس شرکت‌های خارجی در حداقل زمان

ممکن معاون وزیر صنعت از صدور مجوز تاسیس شرکت‌های خارجی در حداقل زمان ممکن در ایران خبرداد و گفت: با تسهیلات فراهم شده، بانکهای خارجی به راحتی شعب خود را دایر می‌کنند. ولی‌اله افخمی‌راد در دیدار با معاون وزیر امور خارجه هلند که در راس یک هیات تجاری ۳۰ نفره به تهران آمده است، گفت: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، شرایط خوبی برای تجارت با ایران فراهم شده و از همین رو، تقویت بخش‌خصوصی و توانمندسازی بنگاه‌های تجاری برای موفقیت در مذاکرات خارجی از اولویت‌های نخست ایران است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تحریم‌های ظالمانه علیه ایران باعث فرصت‌سوزی در بخش‌های مختلف شده است؛ اما اکنون با رفع نسبی این تحریم‌ها، کشورهای مختلف برای همکاری‌های تجاری روانه ایران شده‌اند و لازم است برای استفاده حداکثری از وضعیت موجود بخش خصوصی تقویت و آماده مذاکرات شود.
وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی ایران تصریح کرد: مشکلاتی را به‌ویژه در ارتباطات بانکی با کشورهای دیگر داشته‌ایم و تلاش می کنیم فضایی را ایجاد کنیم که این موانع رفع شود؛ ضمن اینکه در زمینه برقراری روابط تجاری هم ضعف‌هایی را داریم چرا که بخش‌خصوصی ما به علت تحریم‌های سخت چند سال اخیر آمادگی لازم را برای استفاده از فضای پس از برجام نداشته است.
به گفته افخمی‌راد، بخش خصوصی ایران باید بخش‌های مختلف خود را برای مذاکره با طرف‌های تجاری به‌روز کند و به علوم و فنون تجاری روز مجهز شود، البته سال گذشته سال بسیار پرکاری برای سازمان توسعه تجارت بود و هیأت‌های تجاری زیادی را از نقاط مختلف جهان میزبانی کرده‌ایم و مکررا علاقه‌مندی برای گسترش حجم تجارت با کشورهای دیگر از سوی مسئولان ایرانی مطرح شده است.
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به پیشرفت‌ها صنعتی هلند و آشنا بودن ایرانی‌ها با برندهای هلندی یادآور شد: سال گذشته حجم تجارت ایران و هلند ۶۵۰ میلیون دلار بود که بیش از ۶۰۰ میلیون دلار آن را واردات ایران از هلند و ۴۰ میلیون دلار آن را صادرات ایران به هلند تشکیل می‌داد؛ این رقم متناسب با توانایی‌های دو طرف نیست و باید برای افزایش آن برنامه‌ریزی کرد.
وی پیشنهاد کرد که شرکت‌های بزرگ هلندی در ایران به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم و یا سرمایه‌گذاری مشترک فعالیت کنند یا در قالب سایر فعالیت‌های تجاری با طرف‌های ایرانی کار کنند، در این میان شرکت‌های خارجی باید ایران را قطب و هاب منطقه در تولید و صادرات بدانند و با این تفکر به ایران بیاییند که ایران در منطقه‌ای است که به جمعیت ۴۰۰ میلیونی اطرافش به راحتی دسترسی دارد و به لحاظ سیاسی امن است؛ همین عوامل انجام فعالیت‌های اقتصادی در ایران را سودآور می‌کند.
افخمی‌راد در تشریح مزیت‌های سرمایه‌گذاری در ایران، گفت: در ایران سرمایه‌گذاران از معافیت‌های مالیاتی خوبی برخوردارند و حتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از شرایط بهتری بهره‌مندند چراکه این مناطق نیاز به ویزا ندارد و شرکت‌های خارجی به راحتی می‌توانند در آنجا فعالیت کنند؛ بانک‌های خارجی نیز می‌تواند به راحتی شعب خود را دایر کنند و مجوزهای راه‌اندازی شرکت در حداقل زمان ممکن برای فعالان اقتصادی صادر می‌شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر سرمایه‌گذاری در حوزه‌های زیربنایی افزود: سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ایران بازدهی بالایی دارد و بازگشت سرمایه به سرعت صورت می‌گیرد، ما آمادگی داریم در همه حوزه‌ها پارتنرهای خوبی را به شرکت‌های هلندی معرفی کنیم. وی خاطرنشان کرد: برای بهبود هرچه بهتر شرایط سرمایه‌گذاری در ایران، در سازمان توسعه تجارت تمام تلاش خود را کرده‌ایم که تغییرات در قوانین و مقررات تجاری در حداقل ممکن باشد ضمن اینکه طبق قانون نظام وارداتی خود را با ابزار تعرفه به کنترل درآوریم. ,